tel: 12 658-64-81 | mail: promodelik.nowyprokocim@gmail.comV Konkurs Plastikowych Modeli Redukcyjnych "PRO-MODELIK"
12 października 2019 r.

          W dniu 12 października 2019, odbędzie się już piąta edycja naszego konkursu, organizowanego przez Spółdzielnię Mieszkaniową "Nowy Prokocim" i Stowarzyszenie "Nowy Prokocim" Przyjaciele. Konkursowi towarzyszyć będzie wystawa p.t. "Normandia 75 lat poźniej". Serdecznie zapraszamy do udziału w Konkursie.


IV Konkurs Plastikowych Modeli Redukcyjnych "PRO-MODELIK"
Kraków 2018 r.

          W dniu 20 października 2018 r. miała miejsce kolejna czwarta edycja konkursu, organizowanego przez Spółdzielnię Mieszkaniową "Nowy Prokocim" i Stowarzyszenie "Nowy Prokocim" Przyjaciele. Impreza odbyła się w Klubie Kultury "Zachęta" S.M. "Nowy Prokocim" i trwała jeden dzień. Dodatkowš atrakcję stanowiła wystawa fotografii pt. "Dzieje 6 Brygady Powietrznodesantowej im. Gen. Bryg. Stanisława Sosabowskiego". Poza konkursaem prezentowane były dioramy oraz modele samolotów i pojazdów członków Klubu Modelarskiego "Gupa B".

Tegoroczni laureaci:

Puchary:
Za najlepszy model samolotu od SM Nowy Prokocim otrzymał Ryszard Kowalski
Za najlepszy model pojazdu od Stowarzyszenia „Przyjaciele” otrzymał Michał Wójtowicz
Grand Prix dla Juniora otrzymał Krzysztof Wójcik
Grand Prix imprezy otrzymał Piotr Walek
Kategoria Super otrzymał Andrzej Smoliński, "1946 Wojna trwa".

Wręczone zostały również wyróżnienia zwykłe i honorowe dla seniorów i juniorów. Ponadto przyznano nagrody od „Smoka Wawelskiego” Oraz nagrodę „Smoczka Wawelskiego”.

Dziękujemy wszystkim za udział w konkursie, zwycięzcom oraz osobom wyróżnionym serdecznie gratulujemy i zapraszamy do galerii, gdzie zamieścilismy zdjęcia zaprezentowanych podczas konkursu modeli.


III Konkurs Plastikowych Modeli Redukcyjnych "PRO-MODELIK"
28 października 2017 r.

          W dniu 28 października 2017, odbyła się już trzecia edycja naszego konkursu, organizowanego przez Spółdzielnię Mieszkaniową "Nowy Prokocim" i Stowarzyszenie "Nowy Prokocim" Przyjaciele. Ilość wystawionych modeli wyniosla 224.
Dziękujemy wszystkim za udział w konkursie i zapraszamy do galerii, gdzie zamieścilismy zdjęcia prezentowanych modeli.

W 2017 roku nagrody zdobyli:

Puchary:
Za najlepszy model samolotu od SM Nowy Prokocim: Jacek Jabłoński z Żor za myœliwiec P-40B Tomahawk w skali 1:32
Za najlepszy model pojazdu od Stowarzyszenia „Przyjaciele”: Waldemar Szulc z Krakowa za dioramę „Where” w skali 1:35
Grand Prix dla Juniora: Arkadiusz Sobczak z Rzeszowa za model haubicy Hauseschrecke IV w skali 1:35
Grand Prix imprezy dla Sebastiana Szarego z Bielska Białej za model Horten HO-229 w skali 1:32

Wyróżnieniami zwykłymi honorowano 21 Juniorów i 37 Seniorów.

Modelarze przyjechali z Krakowa, Bielska Białej, Rzeszowa, Żor, Katowic, Miechowa, Kielc, Gdowa, Zamoœcia, Chorzowa, Jeleœni, Częstochowy, Buczkowic i Stalowej Woli.

Ponadto przyznano nagrody od Klubów Modelarskich:
Grupa B przyznała „Smoka Wawelskiego” dla Pawła Razowskiego z Krakowa za model T-90 w skali 1:35. Oraz nagrodę „Smoczka Wawelskiego” dla Angeliki Szklarczyk z Chorzowa za model żaglowca „Charles Morgan”
Modelarska Grupa Wyjazdowa: Nagroda dla Bartosza Mentela z Rzeszowa za model Su-100 Ivan w skali 1:16
Modelarski Klub z Rzeszowa: Puchar za model Lublin R-XIII w skali 1:32 dla Jacka Sznajdera z Krakowa.
Bielska Strefa Modelarska: Puchar dla Mariusza Rudka za model haubicy s.F.H. 18 w skali 1:35


II Konkurs Plastikowych Modeli Redukcyjnych "PRO-MODELIK"
15 października 2016 r.

          W dniu 15 października 2016, odbyła się już druga edycja naszego konkursu, organizowanego przez Spółdzielnię Mieszkaniowšą "Nowy Prokocim" i Stowarzyszenie "Nowy Prokocim" Przyjaciele. Ilość wystawionych modeli przekroczyła aż o 100 liczbę prac z zeszłego roku !
Po raz pierwszy w historii nasza impreza osiągnęła status "międzynarodowy", a to za sprawą udziału w nim grupy modelarzy z Republiki Słowacji. Polscy modelarze również nie zawiedli i przyjechali do nas prawie z całego kraju. Reprezentowali takie miasta jak: Warszawa, Katowice, Rzeszów, Miechów, Wrocław i oczywiœcie nasz własny Kraków.

          W tym roku "Pro-Modelik" został objęty patronatem przez znany w Polsce Klub Modelarski "Grupa B", którego członkowie w czasie trwania imprezy, prowadzili m.in. warsztaty modelarskie dla najmłodszych. Dodatkową atrakcją konkursu była wystawa fotograficzna "Muzea Wojenne Œwiata". Na kilkunastu planszach modelarze i odwiedzajšcy mogli zapoznać się ze zbiorami muzeów z takich krajów jak USA, Niemcy, Wielka Brytania, Hiszpania, Australia i Grecja.

Skład sędziowski przyznał w tym roku 50 wyróżnień zwykłych, juniorzy i młodzicy otrzymali także nagrody rzeczowe. Najciekawsze modele zostały uhonorowane pucharami:
-  Grand Prix "Pro-Modelika" - Wojciech Kaim z Krakowa
-  Grand Prix dla Juniora - Michał Kutyła z Warszawy
-  Najlepszy model lotniczy od Stowarzyszenia "Nowy Prokocim" Przyjaciele - Peter Toth ze Słowacji
-  Najlepszy model pojazdu od Spółdzielni Mieszkaniowej "Nowy Prokocim" - Dariusz Beck ze Œwidnicy

Ponadto "Grupa B" przyznała własne nagrody czyli "Smoka i Smoczka Wawelskiego":
-  Dla Seniora "Smok Wawelski" - Mieczysław Pietrucha z IPMS Silesia
-  Dla Juniora "Smoczek Wawelski" - Bartosz Mentel z Rzeszowa

Dziękujemy Wszystkim modelarzom za udział w naszej imprezie i zapraszamy za rok na III edycję "Pro-Modelika" !!!
Relacja fotograficzna z obydwóch konkursów w Dziale "Galeria"


I Konkurs Modelarski "PRO-MODELIK", 17 października 2015 r.

          W dniu 17 października 2015 roku odbyła się pierwsza edycja konkursu modelarskiego "PRO-MODELIK", organizowanego przez Spółdzielnię Mieszkaniową "Nowy Prokocim" oraz Stowarzyszenie Nowy Prokocim "Przyjaciele". Miejscem imprezy był Klub Kultury "Zachęta" działający przy spółdzielni. Dodatkową atrakcję stanowiła wystawa fotografii "Kraków przedwojenny", na którą zdjęcia zostały wypożyczone z Muzeum Historii Fotografii im. Walerego Rzewuskiego w Krakowie. W konkursie wzięło udział 16 modelarzy juniorów oraz 25 seniorów, którzy wystawili w sumie 158 modeli we wszystkich klasach. Konkurs miał unikalny w skali kraju charakter jednodniowy. Do tej pory jedyna tak impreza była zorganizowana na początku roku w Stalowej Woli. W Polsce pozostałe konkursy i festiwale modelarskie trwają zawsze dwa dni.
          Modelarze przyjechali do nas z wielu miast, takich jak Nowy Sącz, Rzeszów, Miechów, Radom, Warszawa i oczywiście z Krakowa. Pomysłem jaki został przyjęty z dużym entuzjazmem uczestników były barierki wokół stołów, zapewniające bezpieczeństwo leżących na stołach modeli. Poziom wykonanych prac jak na pierwszą edycję był wysoki. Cieszy zwłaszcza ilość i jakość modeli wykonanych przez juniorów. Wspomnieć należy o pięknych modelach pojazdów wojskowych takich jak M4 GunTractor, czołgu średnim T-34/76 wyposażonym w trał przeciwminowy, wykonanym przez jedyną uczestniczkę konkursu - Blankę, która przyjechała aż z Rzeszowa. Ogromne wrażenie na sędziach wywarł model współczesnego czołgu Challenger 2 młodego adepta sztuki modelarskiej z Warszawy. Prace seniorów zgromadzone na stołach także wzbudzały ogromne zainteresowanie. Wymienić tu należy imponującą liczbę pojazdów pancernych i samolotów. Na szczególną uwagę zasługiwały m.in. działo samobieżne ISU-122S, BTR-70 w malowaniu z konfliktu na Ukrainie, działo pancerne StuH 42 oraz kolekcja pojazdów z okresu I Wojny Światowej w skali 1:72. W samolotach prym wiodły hydroplany wykonane przez legendę modelarstwa, Pana Jacka Sznajdera. Bardzo mało modeli wystawione zostało w kategoriach zdawać by się mogło popularnych, takich jak "Śmigłowce" oraz "Statki i okręty", ale i tu znalazły się wspaniałe "rodzynki" w postaci wykonanego od podstaw polskiego śmigłowca JK-1 "Trzmiel" w skali 1:72 i wspaniałego niszczyciela HMS Eskimo w skali 1:700. Dioramy, czyli scenki przedstawiające sytuacje bitewne, także cieszyły oko. Wspomnieć tu należy o "Przegrupowaniu ,Normandia1944" i Operacji "Rösselsprung".

          Na końcu sali ustawiony został tzw. "stół sędziowski", gdzie sędziowie i członkowie Klubu Modelarskiego "Grupa B", którzy byli wsparciem dla organizatorów "PRO-MODELIKA", wystawili poza konkursem swoje przepiękne dioramy oraz modele samolotów i pojazdów.

          Honorowym gościem imprezy był były prezydent Miasta Krakowa - Pan Józef Lassota.

          Na zakończeniu imprezy zostały rozdane puchary, medale, pamiątkowe dyplomy i nagrody rzeczowe dla juniorów.

          Grand Prix imprezy zdobył Pan Marcin Durman z Miechowa za przepiękny model samochodu ciężarowego Krupp Titan SWL80. Puchar wręczył Sędzia Główny Konkursu - Pan Witold Socha. Puchar za najlepszy model samolotu od Spółdzielni Mieszkaniowej "Nowy Prokocim", który wręczył Prezes Spółdzielni - Pan Zbigniew Socha, przyznany został za Boulton & Paul P12 Bodmin dla Pana Jacka Sznajdera. Puchar za najlepszy model pojazdu od Stowarzyszenia Nowy Prokocim "Przyjaciele" powędrował do Pana Krzysztofa Popiołka za niemieckie działo pancerne StuH 42. Puchar wręczył Prezes Stowarzyszenia - Pan Mieczysław Lasota. W kategorii juniorów puchar za najlepszy model konkursu zdobył Michał Kutyła z Warszawy za wspomniany już model czołgu Challenger 2. Nagrodę otrzymał z rąk Pani Barbary Ślizowskiej - medalistki olimpijskiej z Melburne w 1956 r.

          Serdecznie gratulujemy Wszystkim zwycięzcom !!

Na zakończenie spotkania prezes Spółdzielni Mieszkaniowej "Nowy Prokocim" - Pan Zbigniew Socha, zapowiedział na przyszły rok kolejną edycję "PRO-MODELIKA". Tak więc serdecznie zapraszamy już dzisiaj na drugą edycję konkursu modelarskiego w roku 2016 !

Organizatorzy