tel: 12 658-64-81 | mail: promodelik.nowyprokocim@gmail.com




VII Konkurs Modelarski
"PRO-MODELIK"
zakończony!

       Tegoroczna VII już Edycja naszego jednodniowego konkursu plastikowych modeli redukcyjnych dobiegła końca! I była to edycja ze wszech miar rekordowa!! Jeszcze nigdy w naszej historii nie mieliœmy aż tylu prac! Na stołach znalazło się miejsce dla 507 modeli !!!

Dziękujemy modelarzom z całej Polski (i nie tylko, bo mieliśmy także uczestników z Ukrainy), że stawili się w Krakowie aby wspólnie konkurować w naszej imprezie!


       Jeśli chodzi o naszych modelarzy to przybyli oni z Krakowa, Warszawy, Katowic, Żor, Poznania, Wrocławia, Lublina, Trzebuni, Chrzanowa, Jaworzna, Grodziska Mazowieckiego, Dulowej, Nowego Sącza, Łodzi, Rybnika, Częstochowy, Kędzierzyn Koźla, Niepołomic, Krosna, Paczyna, Rzeszowa, Piekar Śląskich, Wodzisławia Śląskiego, Bytomia, Wieliczki, Będzina, Bielsko-Białej, Cieszyna, Łącka, Radziechowa i Trzebini.

Jak co roku w organizacji i przebiegiem konkursu brały udział kluby modelarskie „Grupa B” i „Hangar z Potworami” oraz po raz pierwszy Krakowskie Spotkanie Figurkowe z Panem Bożydarem Nowickim na czele, który zadbał by na konkursie pojawiło się prawie 160 figurek oraz wspaniałe nagrody rzeczowe od szeregu sponsorów !! Dziękujemy także za ufundowanie nagród i pucharów klubom modelarskim Panzer Silesia, Banzai Cars and Bikes, Stowarzyszenie Modelarrzy Redukcyjnych Galicja oraz Koszaliński Pluton Modelarski. Wyróżnionych zostało 42 Juniorów/Młodzików i 50 Seniorów.

      Wyniki Pucharów wyglądają następująco:

Puchar Imię i Nazwisko Nazwa Modelu
Grand Prix Piotr Walek MATV
Grand Prix JunioraPatrycja GrzybowskaJu-52 Milka
Najlepszy model pojazdu od Stowarzyszenia
Nowy Prokocim "Przyjaciele"
Marcin GoikBergepanzer 2 PL
Najlepszy model samolotu od SM "Nowy Prokocim"Przemysław LitewkaCaudron G III
Najlepszy model w polskich barwach od firmy "ISTA"Paweł AdamczykSu-22UM3K
Puchar Przewodniczšcego Rady Miasta Krakowa za FigurkęJakub MałysaMadril
Nagroda Specjalna „Zimna Wojna”Jacek JabłońskiSea King HC.4
Puchar KPM „Pod But”Cezary ŁanikHamlet 2059
Smoczek Wawelski dla Juniora od Grupy BBartosz SeligaBMP-2
Smok Wawelski dla Seniora od Grupy BAndrzej Jarosławski'49 Mercury Wagon & Trailer
Nagroda od Hangaru z PotworamiAndrzej MarchwickiSokół Millenium
Nagroda od Hangaru z PotworamiCezary ŁanikAT ST Najwyższy Porządek
Nagroda od Hangaru z PotworamiMarcin ŚwiątkowskiED-E, moja miłość - Fallout New Vegas
Nagroda Specjalna od Stowarzyszenia Modelarzy Redukcyjnych GalicjaJacek JabłońskiH34
Nagroda od Modelarskiej Grupy Panzer SilesiaMikhail SeliverstovRetro Wave Mustang
Nagroda od Grupy Modelarskiej Banzai Cars and Bikes dla JunioraKsawery WoźniakScania Streamline 143H 6x2
Nagroda od Grupy Modelarskiej Banzai Cars and Bikes dla SenioraAndrzej Jarosławski'49 Mercury Wagon & Trailer


Dziękujemy sponsorom oraz wszystkim uczestnikom konkursu
i zapraszamy na kolejną edycję konkursu w przyszłym roku!



VI Konkurs Modelarski "PRO-MODELIK" zakończony!
8 października 2022 r.

       Po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią, Konkurs „PRO-MODELIK” wrócił do Klubu Kultury „Zachęta” po raz szósty. 8 października 2022 r. na sali widowiskowej modelarze prezentowali swoje modele. W tym roku padł rekord, ponieważ wystawiono 340 modeli. Wszystkie modele były piękne, a skrupulatność ich wykonania była na bardzo wysokim poziomie.

      Do „Zachęty” przybyli modelarze z: Krakowa, Rzeszowa, Miechowa, Warszawy, Wrocławia, Nowego Sącza, Katowic, Chorzowa, Sosnowca, Bytomia, Łańcuta, Jędrzejowa, Ścinawy, Radomia, Częstochowy, Nysy, Bochni, Krzeszowic, Radziechowa, Poznania, Lublina, Łęcka, Wieliczki, Żor, Trzebuni, Tarnowskich Gór. Ze względu na dużą ilość modeli wybór najlepszych z nich był naprawdę arcytrudny.
      Komisja konkursowa nagrodziła dyplomami i medalami 25 juniorów i 52 seniorów. Dodatkowo najlepszych uhonorowano pucharami.

Puchar Imię i Nazwisko Nazwa Modelu Nr startowy
Grand Prix Grzegorz Miœkiewicz HMS Prince of Wales 24
Grand Prix JunioraOlaf LewandowskiMk. A Whippet95
Najlepszy model pojazdu od Stowarzyszenia
Nowy Prokocim "Przyjaciele"
Mateusz DziwiszCitroen HY San Rivo53
Najlepszy model samolotu od SM "Nowy Prokocim"Łukasz RymAero C-3A227
Najlepszy model w polskich barwach od firmy "FLORA"Przemysław LitewkaHalberstadt CL.II45
Najlepszy model w barwach Ukrainy od firmy "ISTA"Piotr WalekMTLB ZU-2378
Najlepszy model z okresu Wojny na Pacyfiku od firmy "UNIQA"Mateusz MichaleckiMitsubishi F1M2 Pete328
Najlepszy model z okresu I Wojny Œwiatowej od firmy "MARSEN"Przemysław ŁowickiGotha GIV108
Nagroda specjalna za najlepszy model okrętu podwodnego -
nagrody V "PRO-MODELIKA"
Lena SiomaChinese Type 039 Submarine280
Smoczek Wawelski dla Juniora od Grupy BBartosz Seliga15cm sFH 18258
Smok Wawelski dla Seniora od Grupy BBożydar NowickiDriada289



V Konkurs Plastikowych Modeli Redukcyjnych "PRO-MODELIK"
12 października 2019 r.

          Każdego roku, jesienną porą, sala widowiskowa Klubu Kultury „Zachęta” wypełnia się precyzyjnie wykonanymi modelami m.in. samolotów, czołgów, samochodów i statków. W tym roku stało się tak już po raz piąty. 12 października 2019 roku, punktualnie o godzinie 8.00 rozpoczął się konkurs, podczas którego zaprezentowano ponad 230 modeli, co stanowi ich rekordową liczbę.

          Do „Zachęty” przybyli modelarze z: Krakowa, Kielc, Częstochowy, Chrzanowa, Jaworzna, Stalowej Woli, Rzeszowa, Gdowa, Katowic, Bielsko-Białej, Zamościa, Charasznicy, Nowego Sącza, Krzeszowic, Żor, Boguchwały, Nysy, Będzina oraz Wrocławia. Organizatorzy spotkania - Spółdzielnia Mieszkaniowa „Nowy Prokocim” oraz Stowarzyszenie Nowy Prokocim „Przyjaciele” zarejestrowali 32 uczestników z grupy Juniorów i 39 Seniorów. Z tych dwóch grup Sędziowie, będący członkami Grupy B wyłonili zwycięzców całego Konkursu, a także objęli honorowym patronatem całą imprezę.
W tegorocznej edycji Grand Prix Seniora otrzymał Cezary Łanik, a Grand Prix Juniora Angela Szklarczyk. Puchar Spółdzielni Mieszkaniowej „Nowy Prokocim” za Najlepszy Model Samolotu przyznano Grzegorzowi Szklarczykowi. Puchar Stowarzyszenia Nowy Prokocim „Przyjaciele” za Najlepszy Model Pojazdu trafił do Piotra Walka. W kategorii „Junior”, Grupa B uhonorowała Tradycyjnym „Smoczkiem Wawelskim” Lenę Siomę, a w kategorii „Senior” Jacek Jabłoński dostał nagrodę „Smoka Wawelskiego”. Puchar głównego sponsora, czyli Firmy Ista, za najlepszy model w barwach NATO powędrował do Michała Jagusiaka. Jacek Jabłoński został także wyróżniony nagrodą specjalną „NORMANDIA 1944”. Jednocześnie przyznano nagrodę specjalną „ZAORANE” również dla Michała Jagusiaka oraz nagrodę specjalną od Bielskiej Strefy Modelarskiej dla Waldemara Szulca. Wszyscy uczestnicy Konkursu zostali uhonorowani pamiątkowymi dyplomami i medalami. Każdy Junior dodatkowo został obdarowany specjalnym modelem i książką.

Tegoroczny turniej „Pro - Modelik” zbiegł się w czasie z 75 – tą rocznicą bitwy o Normandię, która dobyła się 6 czerwca 1944. Z tej okazji konkursowi towarzyszyła wystawa fotograficzna pt. „Normandia 75 lat później”. Przedstawione na niej barwne zdjęcia sprawiły, że każdy widz mógł odbyć wędrówkę po francuskiej ziemi, „przenieść się” w czasie i ujrzeć historyczne miejsca związane z bolesnym okresem II wojny światowej.

Konkursy modelarskie w Klubie Kultury „Zachęta” to nie tylko niebywała okazja do wystawienia i obejrzenia fantastycznych, wręcz fenomenalnych modeli mechanicznych pojazdów i maszyn, ale to również miejsce, w którym mogą się spotkać pasjonaci modelarstwa z różnych stron Polski, tutaj mogą prowadzić interesujące rozmowy, wymieniać się poglądami, zawierać nowe przyjaźnie. Wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania tej imprezy, sponsorom oraz uczestnikom serdecznie dziękujemy i już dziś zapraszamy na kolejną edycję w 2020 roku.

Izabella Piper

IV Konkurs Plastikowych Modeli Redukcyjnych "PRO-MODELIK"
20 października 2018 r. r.

          W dniu 20 października 2018 r. miała miejsce kolejna czwarta edycja konkursu, organizowanego przez Spółdzielnię Mieszkaniową "Nowy Prokocim" i Stowarzyszenie "Nowy Prokocim" Przyjaciele. Impreza odbyła się w Klubie Kultury "Zachęta" S.M. "Nowy Prokocim" i trwała jeden dzień. Dodatkową atrakcję stanowiła wystawa fotografii pt. "Dzieje 6 Brygady Powietrznodesantowej im. Gen. Bryg. Stanisława Sosabowskiego". Poza konkursaem prezentowane były dioramy oraz modele samolotów i pojazdów członków Klubu Modelarskiego "Gupa B".

Tegoroczni laureaci:

Puchary:
Za najlepszy model samolotu od SM Nowy Prokocim otrzymał Ryszard Kowalski
Za najlepszy model pojazdu od Stowarzyszenia „Przyjaciele” otrzymał Michał Wójtowicz
Grand Prix dla Juniora otrzymał Krzysztof Wójcik
Grand Prix imprezy otrzymał Piotr Walek
Kategoria Super otrzymał Andrzej Smoliński, "1946 Wojna trwa".

Wręczone zostały również wyróżnienia zwykłe i honorowe dla seniorów i juniorów. Ponadto przyznano nagrody od „Smoka Wawelskiego” Oraz nagrodę „Smoczka Wawelskiego”.

Dziękujemy wszystkim za udział w konkursie, zwycięzcom oraz osobom wyróżnionym serdecznie gratulujemy i zapraszamy do galerii, gdzie zamieścilismy zdjęcia zaprezentowanych podczas konkursu modeli.


III Konkurs Plastikowych Modeli Redukcyjnych "PRO-MODELIK"
28 października 2017 r.

          W dniu 28 października 2017, odbyła się już trzecia edycja naszego konkursu, organizowanego przez Spółdzielnię Mieszkaniową "Nowy Prokocim" i Stowarzyszenie "Nowy Prokocim" Przyjaciele. Ilość wystawionych modeli wyniosla 224.
Dziękujemy wszystkim za udział w konkursie i zapraszamy do galerii, gdzie zamieścilismy zdjęcia prezentowanych modeli.

W 2017 roku nagrody zdobyli:

Puchary:
Za najlepszy model samolotu od SM Nowy Prokocim: Jacek Jabłoński z Żor za myśliwiec P-40B Tomahawk w skali 1:32
Za najlepszy model pojazdu od Stowarzyszenia „Przyjaciele”: Waldemar Szulc z Krakowa za dioramę „Where” w skali 1:35
Grand Prix dla Juniora: Arkadiusz Sobczak z Rzeszowa za model haubicy Hauseschrecke IV w skali 1:35
Grand Prix imprezy dla Sebastiana Szarego z Bielska Białej za model Horten HO-229 w skali 1:32

Wyróżnieniami zwykłymi honorowano 21 Juniorów i 37 Seniorów.

Modelarze przyjechali z Krakowa, Bielska Białej, Rzeszowa, Żor, Katowic, Miechowa, Kielc, Gdowa, Zamościa, Chorzowa, Jeleśni, Częstochowy, Buczkowic i Stalowej Woli.

Ponadto przyznano nagrody od Klubów Modelarskich:
Grupa B przyznała „Smoka Wawelskiego” dla Pawła Razowskiego z Krakowa za model T-90 w skali 1:35. Oraz nagrodę „Smoczka Wawelskiego” dla Angeliki Szklarczyk z Chorzowa za model żaglowca „Charles Morgan”
Modelarska Grupa Wyjazdowa: Nagroda dla Bartosza Mentela z Rzeszowa za model Su-100 Ivan w skali 1:16
Modelarski Klub z Rzeszowa: Puchar za model Lublin R-XIII w skali 1:32 dla Jacka Sznajdera z Krakowa.
Bielska Strefa Modelarska: Puchar dla Mariusza Rudka za model haubicy s.F.H. 18 w skali 1:35


II Konkurs Plastikowych Modeli Redukcyjnych "PRO-MODELIK"
15 października 2016 r.

          W dniu 15 października 2016, odbyła się już druga edycja naszego konkursu, organizowanego przez Spółdzielnię Mieszkaniową "Nowy Prokocim" i Stowarzyszenie "Nowy Prokocim" Przyjaciele. Ilość wystawionych modeli przekroczyła aż o 100 liczbę prac z zeszłego roku !
Po raz pierwszy w historii nasza impreza osiągnęła status "międzynarodowy", a to za sprawą udziału w nim grupy modelarzy z Republiki Słowacji. Polscy modelarze również nie zawiedli i przyjechali do nas prawie z całego kraju. Reprezentowali takie miasta jak: Warszawa, Katowice, Rzeszów, Miechów, Wrocław i oczywiście nasz własny Kraków.

          W tym roku "Pro-Modelik" został objęty patronatem przez znany w Polsce Klub Modelarski "Grupa B", którego członkowie w czasie trwania imprezy, prowadzili m.in. warsztaty modelarskie dla najmłodszych. Dodatkową atrakcją konkursu była wystawa fotograficzna "Muzea Wojenne Œwiata". Na kilkunastu planszach modelarze i odwiedzający mogli zapoznać się ze zbiorami muzeów z takich krajów jak USA, Niemcy, Wielka Brytania, Hiszpania, Australia i Grecja.

Skład sędziowski przyznał w tym roku 50 wyróżnień zwykłych, juniorzy i młodzicy otrzymali także nagrody rzeczowe. Najciekawsze modele zostały uhonorowane pucharami:
-  Grand Prix "Pro-Modelika" - Wojciech Kaim z Krakowa
-  Grand Prix dla Juniora - Michał Kutyła z Warszawy
-  Najlepszy model lotniczy od Stowarzyszenia "Nowy Prokocim" Przyjaciele - Peter Toth ze Słowacji
-  Najlepszy model pojazdu od Spółdzielni Mieszkaniowej "Nowy Prokocim" - Dariusz Beck ze Œwidnicy

Ponadto "Grupa B" przyznała własne nagrody czyli "Smoka i Smoczka Wawelskiego":
-  Dla Seniora "Smok Wawelski" - Mieczysław Pietrucha z IPMS Silesia
-  Dla Juniora "Smoczek Wawelski" - Bartosz Mentel z Rzeszowa

Dziękujemy Wszystkim modelarzom za udział w naszej imprezie i zapraszamy za rok na III edycję "Pro-Modelika" !!!
Relacja fotograficzna z obydwóch konkursów w Dziale "Galeria"


I Konkurs Modelarski "PRO-MODELIK", 17 października 2015 r.

          W dniu 17 października 2015 roku odbyła się pierwsza edycja konkursu modelarskiego "PRO-MODELIK", organizowanego przez Spółdzielnię Mieszkaniową "Nowy Prokocim" oraz Stowarzyszenie Nowy Prokocim "Przyjaciele". Miejscem imprezy był Klub Kultury "Zachęta" działający przy spółdzielni. Dodatkową atrakcję stanowiła wystawa fotografii "Kraków przedwojenny", na którą zdjęcia zostały wypożyczone z Muzeum Historii Fotografii im. Walerego Rzewuskiego w Krakowie. W konkursie wzięło udział 16 modelarzy juniorów oraz 25 seniorów, którzy wystawili w sumie 158 modeli we wszystkich klasach. Konkurs miał unikalny w skali kraju charakter jednodniowy. Do tej pory jedyna tak impreza była zorganizowana na początku roku w Stalowej Woli. W Polsce pozostałe konkursy i festiwale modelarskie trwają zawsze dwa dni.
          Modelarze przyjechali do nas z wielu miast, takich jak Nowy Sącz, Rzeszów, Miechów, Radom, Warszawa i oczywiście z Krakowa. Pomysłem jaki został przyjęty z dużym entuzjazmem uczestników były barierki wokół stołów, zapewniające bezpieczeństwo leżących na stołach modeli. Poziom wykonanych prac jak na pierwszą edycję był wysoki. Cieszy zwłaszcza ilość i jakość modeli wykonanych przez juniorów. Wspomnieć należy o pięknych modelach pojazdów wojskowych takich jak M4 GunTractor, czołgu średnim T-34/76 wyposażonym w trał przeciwminowy, wykonanym przez jedyną uczestniczkę konkursu - Blankę, która przyjechała aż z Rzeszowa. Ogromne wrażenie na sędziach wywarł model współczesnego czołgu Challenger 2 młodego adepta sztuki modelarskiej z Warszawy. Prace seniorów zgromadzone na stołach także wzbudzały ogromne zainteresowanie. Wymienić tu należy imponującą liczbę pojazdów pancernych i samolotów. Na szczególną uwagę zasługiwały m.in. działo samobieżne ISU-122S, BTR-70 w malowaniu z konfliktu na Ukrainie, działo pancerne StuH 42 oraz kolekcja pojazdów z okresu I Wojny Światowej w skali 1:72. W samolotach prym wiodły hydroplany wykonane przez legendę modelarstwa, Pana Jacka Sznajdera. Bardzo mało modeli wystawione zostało w kategoriach zdawać by się mogło popularnych, takich jak "Śmigłowce" oraz "Statki i okręty", ale i tu znalazły się wspaniałe "rodzynki" w postaci wykonanego od podstaw polskiego śmigłowca JK-1 "Trzmiel" w skali 1:72 i wspaniałego niszczyciela HMS Eskimo w skali 1:700. Dioramy, czyli scenki przedstawiające sytuacje bitewne, także cieszyły oko. Wspomnieć tu należy o "Przegrupowaniu ,Normandia1944" i Operacji "Rösselsprung".

          Na końcu sali ustawiony został tzw. "stół sędziowski", gdzie sędziowie i członkowie Klubu Modelarskiego "Grupa B", którzy byli wsparciem dla organizatorów "PRO-MODELIKA", wystawili poza konkursem swoje przepiękne dioramy oraz modele samolotów i pojazdów.

          Honorowym gościem imprezy był były prezydent Miasta Krakowa - Pan Józef Lassota.

          Na zakończeniu imprezy zostały rozdane puchary, medale, pamiątkowe dyplomy i nagrody rzeczowe dla juniorów.

          Grand Prix imprezy zdobył Pan Marcin Durman z Miechowa za przepiękny model samochodu ciężarowego Krupp Titan SWL80. Puchar wręczył Sędzia Główny Konkursu - Pan Witold Socha. Puchar za najlepszy model samolotu od Spółdzielni Mieszkaniowej "Nowy Prokocim", który wręczył Prezes Spółdzielni - Pan Zbigniew Socha, przyznany został za Boulton & Paul P12 Bodmin dla Pana Jacka Sznajdera. Puchar za najlepszy model pojazdu od Stowarzyszenia Nowy Prokocim "Przyjaciele" powędrował do Pana Krzysztofa Popiołka za niemieckie działo pancerne StuH 42. Puchar wręczył Prezes Stowarzyszenia - Pan Mieczysław Lasota. W kategorii juniorów puchar za najlepszy model konkursu zdobył Michał Kutyła z Warszawy za wspomniany już model czołgu Challenger 2. Nagrodę otrzymał z rąk Pani Barbary Ślizowskiej - medalistki olimpijskiej z Melburne w 1956 r.

          Serdecznie gratulujemy Wszystkim zwycięzcom !!

Na zakończenie spotkania prezes Spółdzielni Mieszkaniowej "Nowy Prokocim" - Pan Zbigniew Socha, zapowiedział na przyszły rok kolejną edycję "PRO-MODELIKA". Tak więc serdecznie zapraszamy już dzisiaj na drugą edycję konkursu modelarskiego w roku 2016 !

Organizatorzy